Svařování nerezu je disciplína, u které byste již měli mít nějaké znalosti v oblasti materiálů a vědět, jaké vlastnosti mají jednotlivé druhy oceli a slitiny. Budete také potřebovat speciální výbavu. Jaké svářecí metody můžete využívat a jak se vlastně nerez svařuje?

Speciální technika je základ

Abyste mohli svařovat nerez, budete potřebovat speciální svařovací potřeby. Jedině tak bude svár skutečně kvalitní a podle vašich představ. Technika musí být kvalitní a spolehlivá, nejlepší jsou značkové stroje, které jsou dlouhodobě používány jednotlivými profesionály.

Jak se nerez svařuje

Svařování nerezu není specifické pouze pro speciální svářečskou techniku. Dodržovat se musí pravidla, aby byla práce správně (a především bezpečně) provedena. Jedním z důležitých požadavků je výběr přídavného materiálu. Pokud totiž zvolíte nevhodný materiál, spoj nebude dostatečně pevný. Mohlo by dojít k nesprávně vytvořenému sváru, který bude mít tendenci se trhat. Mohlo by tak dojít k tvorbě koroze.

Metody svařování

Pro to, abyste mohli svařovat nerez, můžete využít až tři základní metody svařování. Svařování obalovanou metodou je první z nich, jelikož není náročné a je také méně hlučné. Další metodu, kterou můžete zvolit, je metoda TIG. U té se tvoří vysoce kvalitní svárové švy, které jsou velmi pevné. Zde se používají wolframové elektrody a velmi často také argonové inertní plyny. Pomocí této metody svaříte i tenké plechy. Poslední metodou je metoda MAG, kdy dochází k rychlému svařování a vysokému odtavnému výkonu.

Nerezový materiál je ocel, která téměř nepodléhá korozi. Jedná se o druh oceli, jenž je velmi čistý. Obsah fosforu a síry v této slitině by měl být maximálně v hodnotě 0,025 procent z celku. Další podmínky pro to, aby byl materiál označen jako ocel, je například fakt, že musí docházet k rovnoměrné reakci na tepelné působení tohoto materiálu.