Litina je materiál, se kterým se potkáte na mnoha místech. Aby se litinové konstrukce mohly stavět a opravovat, bude zapotřebí spolehlivé metody svařování. Jak tedy na to?

Docela oříšek

Každý, kdo má svářečský kurz, si už uvědomuje, že práce s litinou nebude úplná hračka. Spíše by se dalo říci, že se jedná o pořádný oříšek. Nejedná se zrovna o materiál, který by bylo snadné svařovat. Nemožné to ale rozhodně není.

Slitina železa a uhlíku

Abychom si mohli zodpovědět na nejzákladnější otázku o tom, jak budeme litinu svařovat, potřebujeme zjistit, co vlastně litina je. Tak bude naše svářečka dobře připravená na práci, která ji později čeká. Jako litina se označuje slitina železa, ve které jsou alespoň dvě procenta uhlíku. To ale není všechno. Většinou se v litině objevují i další prvky, například křemík nebo fosfor.

Opravy i výroba

Litina se řadí mezi materiály, které se opravdu často svařují. Může se jednat o samotnou tvorbu nějakých konstrukcí – například když se pokládá a provádí montáž potrubí, nebo o práce na opravách. Konkrétní metodu, kterou je vhodné zvolit, poznáte podle jednotlivého druhu litiny. Možné je litinu svařovat všemi klasickými metodami, které běžně používáte, ale metoda za použití obalované elektrody je jedním z nejběžnějších postupů. Důležité je správně zvolit nejen svářečku, ale také inventor.

Očistit a odvrtat praskliny

Než se pustíte do svařování, je vhodné si povrch nejprve připravit. Odstraňte nejen ostré hrany, ale také se zbavte prasklin a trhlinek, které vhodným způsobem odvrtejte. Jako přídavný materiál je možno zvolit například materiály na bázi slitin niklu. Při sváření si ohlídejte, abyste kladli takzvané tahové housenky, jejichž délka bude okolo tří centimetrů.

Litina se svařuje velmi často. Nejedná se o materiál, které by bylo příliš snadné svářet, ale když se to naučíte, půjde vám to samo.