Ke svařování nemusí docházet jenom ve společnostech zabývajících se kovovýrobou nebo strojírenstvím. K činnosti ani nemusíte mít svářečský kurz, který by vás seznámil se základními pojmy a přinesl potřebné vědomosti. I když je ale dobré, pokud víte, jak před rozžhavením stroje postupovat a jak pokračovat ihned poté. Seznamme se alespoň s tím základním, na co při svařování čehokoliv pamatovat.

Připravte si bezpečné pracoviště

Ať už se pouštíte do svařování zahradního plotu nebo jste od šéfa dostali nelehký úkol něco připravit, vždy musíte mít zajištěné bezpečné pracoviště. Svařování není bezriziková záležitost, i při ní může dojít k mnoha nemilým úrazům a nehodám. Jiskření, ultrafialové záření nebo nemalé horko mohou stát za řadou zdravotních potíží.

Než se tedy pustíte do samotného svařování, na bezpečnost práce pamatujte. Pořiďte si kvalitní svářečskou kuklu, kožené rukavice chránící horní končetiny a nezapomeňte ani na pohodlný, pevný a pořádně bezpečný oděv.

Seznamte se s elektrodami

Svařování jako takové je tvořeno několika kroky. Abyste docílili požadovaných výsledků, je zapotřebí se se vším, co s jednotlivými kroky souvisí, seznámit. Za zmínku stojí především elektrody, což jsou ve skutečnosti kovové tyče s obalem.

Používají se hned z několika důvodů, a sice:

  • Stabilizují elektrické oblouky.
  • zabraňují oxidaci sváru.
  • Působí proti tvorbě bublin.

Vybavte se řádnou technikou

Jelikož svařování není něco, co byste zvládli holýma rukama bez použití několika nástrojů, vybavte se základní pracovní technikou. Vedle kvalitní svářečky je zapotřebí mít po ruce kvalitní hořák, kabely a samozřejmě svařovací dráty.

Jednotlivé nástroje se vybírají na základě toho, co chcete svařovat nebo jakou metodu svařování zvolíte. Dnes těchto metod rozeznáváme rovnou několik.